Ev Temizliği İçin 10 Püf Noktası

Temiz Banyo ve Fayanslar

Banyoda fayansların pırıl pırıl parlaması için sık sık temizlemek gerekir. Temizliğe başlamadan önce sıcak su kullanıp banyonun buharlaşmasını sağlayınız. Fayanslara iyice temas eden buhar buralardaki kirleri yumuşatacaktır. Artık kirleri düzgün bir temizleyici ile güzelce çıkartabilirsiniz. Temizlik sırasında kapı ve pencereleri tekrardan açmayı unutmayınız.

 

 

Zemin Temizliği İçin Sirke Kullanabilirsiniz.

Ahşap ve Laminat zeminlerin en büyük düşmanı sudur. Zemin lekelerinin iyi bir şekilde temizlenmesi için temizlik suyuna biraz sirke katıp silmesi denerseniz yerlerin tertemiz olduğunu görebilirsiniz.

 

 

Camları Çizmeden Temizleyebilirsiniz.

Zorlu cam lekelerini çıkarmak için bulaşık teli gibi sert cisimler kullanmayınız. Camlarınızı çizersiniz. Bunu yerine jel deterjan deneyebilirsiniz. Böylece camlarınızı çizmekten kurtarabilir ve tertemiz yapabilirsiniz. Ayrıca temizlik suyuna bir çay kaşığı tuz katıp iyice karıştırırsanız çok güzel sonuçlar alabilirsiniz.

 

 

 

Amonyak Yardımıyla Tertemiz Bir Fırın Temizliği Yapabilirsiniz.

Fırınların içini temizlemek için Akşamdan fırının içine bir kap içinde amonyak veya amonyaklı temizleyici ve sıcak su dolu kap koyup kapağını kapatınız. Sabahleyin kapağını açığ bir süre bekledikten sonra süngerle güzelce temizleyebilir ve harika bir sonuç alabilirsiniz.

 

 

 

Bardak ve Fincanlardaki Sararmaya Limon Kabuğu İle Temizleyebilirsiniz.

Çay veya kahve lekeleri bardak veya fincanlarınızda sararma yapmış ise portakal veya limon kabuğuna biraz tuz döküp ovalayarak temizleyebilirsiniz.

 

Çıkmayan Etiketleri Fön Makinesi Yardımıyla Kolayca Çıkartabilirsiniz.

Eşyalarda kalan, çıkmakta zorlanan etiketleri çıkarmak için üzerine bir miktar yağ döküp kolay çıkması sağlanabilir. Ya da fön makinesi ile ısıtıp kolay çıkması sağlanabilir.

 

 

 

Limon Kabukları İle Doğal Temizlik Yapabilirsiniz.

Çöpe atacağınız limon kabuklarını güneşte kurutup temizlikte kullanabilirsiniz. Kurumu kabuklarını yağlı veya isli mutfak eşyalarının ovalamasında kullanıp hem iyi bir temizlik elde edebilir hemde doğal bir temizlik yapmış olursunuz.

 

 

 

Elbiseleriniz Güzel Kokması İçin Dolap İçine Pamuklu Koku Yerleştiriniz.

Üzerinize giydiğiniz elbiselerin güzel kokmasını sağlamak için bir miktar pamuğa kolonya veya parfüm sıkıp elbiselerin bulunduğu dolabın içinde bir yere asın. Böylece dolapta bulunan elbiseler güzel kokacaktır.

 

 

Yanmış veya Dibi Tutmuş Tencereyi Nasıl Temizleyebilirim?

Dibi yanmış ve iyice leke yapışmış tencereleri temizlemek için içerisine bir miktar bulaşık deterjanı ve su ekleyip kaynayana kadar ocakta tutun ve ocağın altını kapatıp 1 saat kadar bekletin. Ardından sünger ile çok rahat bir şekilde temizlendiğini göreceksiniz.

 

 

Banyo Temizliği Hangi Sırayla Yapılmalıdır?

Banyo temizliğinde öncelikle çöp kutularını boşaltarak başlayınız. Sonrasında yerlerde bulunan saçları, kirleri süpürün. Ardından klozetleri ve muslukların temizliğini uygun ürünlerle temizleyebilirsiniz. Sonrasında ise fayansları, duvarları ve tavanı temizleyebilirsiniz. En son olarak da aynaları temizleyebilirsiniz.

 

ANI Temizlik ve Peyzaj

 

Bir yanıt yazın